Полезный жир и коензим для маленького спортсмена

Зростає спортсмен? Необхідні корисний жир і коензим!

Як чудово, що син займається футболом, а дочка – гімнастикою! «Зростає чемпіон або чемпіонка», – мрієте ви. Але раптом дитина стала скаржитися на втому і втрачати інтерес до улюбленого виду спорту. Виявляється, це цілком нормальний симптом на тлі змін, що відбуваються в підлітково-юнацькому віці.

Підлітковий період пов’язаний з анатомо-фізіологічними особливостями і активною нейроендокринною перебудовою. Посилюється активність гіпофіза, статевих залоз і щитоподібної залози, зростає кістково-м’язова система. Спостерігається тимчасова диспропорція в зростанні кісток і м’язів. Прискорення зростання у дівчаток починається в 11-13 років, а у хлопчиків – в 13-15. У цей період організм дитини гостро потребує правильного харчування, а якщо ваш тінейджер ще й спортом займається – і поготів.

Про користь кислот омега-3

Учені встановили, що вживання риб’ячого жиру покращує анаболічну реакцію протеїну, роблячи м’язи сильнішими, а також врівноважує секрецію гормональних залоз і тестостерону, дуже важливого в спорті. Але організм сам не синтезує жирні кислоти омега-3.

Вони мають надходити ззовні і бути в раціоні юного спортсмена, щоб:

  • забезпечувати безперебійний нейромускульний зв’язок;
  • заряджати енергією;
  • зберігати хорошу реакцію;
  • підтримувати діяльність серцевого м’яза;
  • забезпечувати силу м’язової маси;
  • зміцнювати хрящі суглобів;
  • сприяти еластичності сухожиль і стінок судин;
  • зміцнювати кістки (омега-3 посилює засвоювання кальцію);
  • прискорювати відновлення в разі спортивної травми.

Простагландини – хто такі?

Риб’ячий жир містить кислоти, з яких утворюються простагландини третього типу – ліпідні біоактивні речовини, протизапальні елементи крові, які запобігають м’язовим ушкодженням на тренуваннях, знижують ризик появи запальних процесів при травмах і допомагають швидше відновитися в разі розтягнень та інших пошкоджень. Такі простагландини зменшують біль і скорочують відновний період.

Джерела поліненасичених жирних кислот омега-3

Версія про те, що риб’ячий жир необхідно вживати курсами, виявилася хибною – кислоти омега-3 в організм мають надходити щодня, особливо при тренуваннях в поті чола. Повноцінний, корисний і легкозасвоюваний риб’ячий жир міститься у свіжій рибі (сьомга, скумбрія, форель тощо). Але вона коштує чимало, і не факт, що покупка буде екологічно безпечною. Рекомендована норма для дорослих і дітей становить 250 мг на добу, але для юних спортсменів ця кількість збільшується, тому до складання меню потрібно ставитися дуже уважно.

Смарт Омега для спортсменов

Коензим для чемпіона

Коензим Q10 – також важлива кислота для активно спортсмена, що зростає. Їй належить життєво необхідна функція – виробництво внутрішньоклітинної енергії. Ця жиророзчинна сполука сприяє фізичній витривалості м’язової тканини завдяки поліпшенню енергообміну в клітинах і усуває синдром хронічної втоми, який нерідко атакує підлітків.

Організм сам виробляє цю речовину. Але синтез убіхінону (вітаміну Q10) неможливий без участі фолієвої і пантотенової кислот, вітаміну С і вітамінів групи В. При дефіциті одного з цих елементів синтез убіхінону знижується. Тому в період посиленого зростання, яке супроводжується чималими фізичними навантаженнями, необхідний додатковий прийом коензиму Q10. Риба і яловичина – хороші його джерела: в 85 г яловичини – 2,6 мг, але цього недостатньо, тому є сенс звернути увагу на комплексні препарати від перевірених виробників.

Омега 3 для дітей

Забезпеченість організму дітей дошкільного віку довголанцюговими поліненасиченими жирними кислотами і можливості корекції їх дефіциту

Л.В. Квашніна, д. мед. н., професор, керівник відділення медичних проблем здорової дитини та преморбідних станів ДУ «Інститут педіатрії, акушерства і гінекології НАМН України», професор кафедри

Детальніше »