Омега-3: здоров’я і молодість надовго

У дитинстві багато хто з нас мріяв про те, щоб швидше вирости: не потрібно буде вчити уроки по вечорах, носити шапку, коли мама сказала, що холодно, ніхто не заборонить зробити модну зачіску або нафарбувати нігті яскравим лаком … Однак доросле життя вносить свої корективи: замість віршів і домашніх завдань – зборів, звіти і безліч роботи, а головний біль і підвищений тиск стали постійними супутниками, імунітет не рятує ні шапка, ні шарф – будь-який протяг «вилазить» нежиттю, герпесом або болем в суглобах. Стригтися доводиться не лише заради краси, а й щоб позбутися посічених тьмяних кінчиків, а лаки – тільки оздоровчі, зміцнюють нігтики …

Якщо ця картина здається сумно знайомої, не поспішайте сумно зітхати – мовляв, така вона, доросле життя. Справа не у віці, а в тому, що організму не вистачає деяких речовин, а саме – поліненасичених жирних кислот омега-3.

Навіщо потрібна омега-3

До середини минулого століття вчені були переконані, що омега-3 необхідні тільки дітям. На той момент вже знали, що ці кислоти – незамінні, тобто організм не може виробити їх своїми силами. Однак їх важливість для дорослих усвідомили значно пізніше. Сьогодні вони входять в золоту десятку речовин, які здатні продовжити молодість і зберегти здоров’я. Особливу увагу прийому омега-3 потрібно приділити після сорокарічного рубежу: з цього часу варто збільшити кількість ПНЖК в раціоні.

Натуральних джерел таких кислот небагато. Деяка кількість омега-3 міститься в рослинних продуктах (горіхах, рослинних маслах), проте активні форми ПНЖК є виключно в океанській рибі. У ескімосів і японців – тобто у завзятих «рибоїди» – рівень серцево-судинних захворювань набагато нижче, ніж у інших народів. А сучасні дослідження підтверджують: у людей старше сорока років, які їдять рибу не рідше одного разу в тиждень, ризик інфаркту знижується на 43%.

Кислоти омега-3 потрібні не тільки серцю, але і мозку – клітини нашого «розуму» практично на третину складаються з цих ПНЖК. Без омега-3 неможлива нормальна робота нервової системи. Крім того, ці кислоти дуже важливі для збереження гостроти зору і здоров’я очей.

Потрібні омега-3 і іншим органам: суглобам і хрящів, шкірі, нігтів і волосся, репродуктивній системі. Доведено, що ці кислоти блокують поширення по організму ракових клітин і запобігають появі нових вогнищ хвороби.

Ознаки нестачі омега-3

 • «Погані» аналізи крові: висока в’язкість, підвищений рівень тромбоцитів
  Високий рівень ліпідів, холестерину.
 • Підвищений артеріальний тиск.
 • Ослаблення пам’яті, зниження концентрації уваги. Складнощі із запам’ятовуванням нової інформації.
 • Часті головні болі.
 • Ослаблення зору, синдром «сухих очей».
 • Часті занепади сил, напади дратівливості або апатії, слабкості.
 • Суха шкіра, що лущиться, алергічні висипання.
 • Ламкі нігті і волосся.
 • Ослаблений імунітет, регулярні хвороби.
 • Запалення суглобів, зниження їх еластичності. Болі в суглобах.
 • Депресії, нервові розлади.

Доведено, що люди, які регулярно вживають рибу, зберігають ясний розум до глибокої старості. У них знижується ризик старечої деменції (недоумства), хвороби Альцгеймера.

Омега-3 і коензим Q10 - солодка парочка

Щоб зберегти здоров’я міцним, одних кислот омега-3 може бути недостатньо. Важливу роль відіграє і коензим Q10, який знижує ризик інфаркту, послаблює напади стенокардії, захищає від тромбозу і нормалізує артеріальний тиск. Цей кофермент покращує стан ясен при пародонтозі і кровоточивості, знижує рівень цукру в крові. Він допомагає зберегти еластичність шкіри, необхідний для профілактики нервових розладів.

Доросле життя – це можливість і вміння приймати правильні рішення, піклуватися про здоров’я і думати про майбутнє. Саме тому варто задуматися – чи не час змінити свій раціон, додавши в нього рибні страви. Якщо це неможливо – гідною альтернативою стануть спеціальні добавки, що містять омега-3, особливо «в дуеті» з коензимом Q10.

Рубрики

Цікаві статті

Недиференційована дисплазія сполучної тканини – проблема та шляхи вирішення

Т.В. Веселова, к.мед.н., асистент, кафедра сімейної медицини та амбулаторно-поліклінічної допомоги Національної медичної академії післядипломної освіти імені П.Л. Шупика, м. Київ Останніми роками проблема дисплазії сполучної

Читати повністю »

Читайте в рубриці

Форма обратной связи*

Всегда рады ответить на вопросы. Один из наших опытных экспертов охотно предоставит вам обратную связь в кратчайшие сроки.