Дитяча короткозорість – боремося правильно

Дитина лежить на ліжку «в обнімку» з телефоном або планшетом, а відтягнути його не вийде і за вуха? Улюблене чадо щосили «ріжеться» в комп’ютерну гру? Або, може бути, юний вундеркінд схилився над підручниками, ледь не впираючись лобом в настільну лампу? Уважно стежте за дитиною: ось він тре почервонілі очі, ось мимоволі масажує брови або примружується, щоб зображення було більш чітким. Знайома картина? Так може проявлятися міопія або, в перекладі з медичної мови, короткозорість. Її діагностують у 20-30% школярів, і молодших, і старших. Як же боротися з цією хворобою і не допустити перетворення дитини в очкарика?

Чому слабшає зір

Причини появи короткозорості в шкільному віці різноманітні. Це і величезне навантаження на очі (порахуйте, скільки ваша дитина витрачає на домашні завдання, які вчить під настільною лампою), і надмірне захоплення комп’ютерами, планшетами та іншими гаджетами, і загальна втома, і навіть генетична схильність.

За статистикою, діти з ослабленим імунітетом, які часто застуджуються або підхоплюють вірусні інфекції, в більшості випадків страждають від слабкої або середнього ступеня міопії.

Ще одна суто «дитяча» причина – це слабкість очних м’язів, які відповідають за рухи кришталика і очі в цілому. Саме «ліниві» м’язи можуть привести до розвитку слабкому ступені короткозорості.

Куди бігти, за що хапатися

Бігти насамперед треба до офтальмолога. Він проведе обстеження дитини і поставить діагноз. Міопія буває трьох ступенів:

 • слабка (до -3 діоптрій);
 • середня (від -3 до -6);
 • сильна (більше -6).

У разі сильної міопії без окулярів або лінз не обійтися, в подальшому може знадобитися спеціальна операція. Однак зі слабким і середнім ступенем короткозорості можна боротися, і робити це досить успішно.

Три табу для батьків:

 • ні в якому разі не купуйте дитині готові окуляри – лікар повинен виписати рецепт, за яким виготовляються індивідуальні окуляри;
 • Не призначайте лікування самостійно – за порадами бабусь або інтернет-форумів – ситуація може погіршитися;
 • не пускайте хворобу на самоплив: міопія – це не нежить і не юнацькі проблеми зі шкірою, які пройдуть у міру дорослішання.

Що можна і потрібно робити?

 • Стежити за загальним навантаженням дитини. Скоротіть кількість секцій, занять і гуртків, особливо якщо вони змушують дитину напружувати очі і голову.
 • Забезпечити нормальний режим відпочинку. Дитина повинна гуляти на вулиці – в ідеалі, хоча б по дві-три години в день. Повноцінний сон – ще одна обов’язкова умова для збереження нормального зору.
 • Обмежте гаджети. Домовтеся з дитиною, що через кожні 40 хвилин «спілкування» з комп’ютером або смартфоном він буде робити паузу. Для молодших школярів це час краще скоротити до 20-25 хвилин.
 • Дайте світло. Слідкуйте, щоб настільна лампа давав достатню кількість світла, забороніть використовувати девайси в темряві – це збільшує навантаження на очі.
 • Робіть гімнастику для очей. Спеціальні вправи, які зміцнюють м’язи очі, допоможуть впоратися з початковими стадіями короткозорості.
 • Збалансуйте раціон. Хороші результати при лікуванні міопії незначною мірою дають прийоми спеціальних добавок, що містять комплекс вітамінів і ПНЖК омега-3. При середнього або високого ступеня короткозорості такі комплекси потрібно пропивати циклами. Крім того, омега-3 допомагає при боротьбі з синдромом сухого ока, який розвивається від частої роботи з комп’ютерною технікою.

Омега-3 і міопія: хто кого

Поліненасичені жирні кислоти омега-3 запобігають зміни в сітківці ока, стимулюють її правильний розвиток, покращують роботу зорового нерва. Вони важливі для нормального зволоження ока і збереження гостроти зору. Саме тому при будь-якого ступеня короткозорості необхідно ввести в раціон школяра морську рибу або давати йому добавки, що містять омега-3.

Рубрики

Цікаві статті

Жирно-кислотний спектр крові та шляхи корекції його порушень у дітей раннього віку з харчовою алергією

О.Г. Шадрін, Г.А. Гайдучик ДУ «Інститут педіатрії, акушерства та гінекології НАМН України», м. Київ, Україна SOVREMENNAYA PEDIATRIYA.2016.1(73):111-115 Мета: дослідження жирно-кислотного спектра ліпідної фракції крові у

Читати повністю »

Читайте в рубриці

Форма обратной связи*

Всегда рады ответить на вопросы. Один из наших опытных экспертов охотно предоставит вам обратную связь в кратчайшие сроки.