Де «зловити» омега-3 кислоти: увага на рибу
Не кожна людина може похвалитися тим, що її організм працює, як швейцарський годинник: напади роздратування або забудькуватість, головні болі або погіршення зору, косметичні недоліки – все це знайомо практично кожному. Причиною такого стану може бути дефіцит омега-3 поліненасичених жирних кислот (ПНЖК), які організм не виробляє самостійно. Джерело цих ПНЖК – це риба, в якій їхній вміст є найвищим.
Не всяка риба корисна…
У раціон сучасної людини (за винятком, мабуть, японців або ескімосів) риба входить все рідше, причому чимала частина її – це річкова, або прісноводна. Проте найкраще джерело активних ПНЖК – це глибоководна морська жирна риба.
Чи багато людей можуть похвалитися тим, що кілька разів на тиждень їдять таку рибу? Навіть якщо влаштовувати «рибні дні», якість риби часто не найкраща, тому не всі мешканці морських глибин принесуть однакову користь організму.
Уміст омега-3 кислот залежить від того, чим харчувалася риба. Доведено, що штучно вирощена, яку годували спеціальними добавками з водоростей і борошняним комбікормом, менш корисна, бо в ній небагато жирних кислот. А ось риба, яка росла в природному середовищі, харчувалася планктоном і водоростями, багата на ПНЖК. Саме така риба містить речовини, які є попередниками омега-3 кислот в організмі людини.
Особливо велика кількість омега-3 кислот у скумбрієвих, ставриді, анчоусі, корюшці, рибі оселедцевого сімейства, а також піщанці. Так, в делікатесному лососі – лише 1 г кислот омега-3 ПНЖК на кожні 100 г продукту, а в демократичній кільці – аж 3 г.
Є ці ПНЖК і в морепродуктах – кальмарах, устрицях, омарах, креветках. Однак для того, щоб повністю задовольнити потреби організму, потрібно регулярно їсти ці морські делікатеси. На жаль, такий раціон доступний далеко не кожному.
Смарт Омега – концентровані ЕПК і ДГК
Звичайний риб’ячий жир отримують з печінки риб, він містить всього 20% необхідних омега-3.
Риб’ячий жир для Смарт Омега добувають з тушок риб, а це 56% найцінніших ейкозапентаєнової та докозагексаєнової кислот (ЕПК і ДГК)*
* 56% містить Смарт Омега Q10
Корисні поради з морських глибин
Додавайте рибні страви до раціону на регулярній основі, вибирайте морську рибу, виловлену на глибині, а не вирощену в штучних умовах.
Намагайтеся частіше їсти морепродукти – вони забезпечать необхідну кількість ПНЖК.
А якщо риби немає?
Альтернативою для вегетаріанців і тих, у кого немає можливості харчуватися рибою в достатній кількості, стануть спеціальні дієтичні добавки. Багато з нас з дитинства пам’ятає риб’ячий жир, який змушували пити з метою профілактики дефіциту вітаміну D. Однак дослідження показують, що печінка риб, з якої і роблять цей «еліксир», здатна накопичувати важкі метали та інші шкідливі речовини. Крім того, вміст омега-3 кислот у печінці набагато нижчий, ніж у м’язових тканинах, а основна цінність риб’ячого жиру – саме в кількості ПНЖК, а не вітаміну D. М’язи глибоководних риб – це джерело незамінних жирних кислот, необхідних для нормальної роботи людського організму.
Вибираємо правильні омега-3 ПНЖК
Вибираючи дієтичні добавки і препарати, що містять омега-3 ПНЖК, уточнюйте, яка саме риба є сировиною для отримання жирних кислот і де ця риба жила. Приблизно уявіть, чим могла харчуватися ця риба.
Слідкуйте, щоб омега-3 кислоти були «добуті» з м’язів, а не з печінки риби.
Головне при виборі дієтичних добавок з омега-3 ПНЖК – завжди оцінювати дозування ЕПК і ДГК, а не кількість риб’ячого жиру.