«А око, як у орла»: як зберегти зір школяра
Картина, коли дитину цукерками не годуй, але дай «ще п’ять хвилин» пограти на телефоні та планшеті, знайома як мінімум кожній другій мамі. Іноді діти навіть уночі, лягаючи спати, тягнуться руками до гаджетів, переглядаючи відео чи «ганяючи» улюблену гру у повній темряві. Якщо додати до цього, що уроки, особливо взимку, доводиться вивчати мало не глибокої ночі при настільній лампі, а багато дітей ходять до комп’ютерних шкіл чи гуртків – стає зрозуміло, що навантаження на зір школярів – колосальне. Звичні багатьом гаджети, навчання при штучному освітленні, необхідність у школі швидко переводити погляд з дошки в зошит і назад – все це не найкращим чином впливає на здоров’я очей.
Щоб уникнути неприємностей у майбутньому, варто уважно поставитися до дитячого раціону. Для правильного формування органів зору та зорової системи загалом дитині необхідна спеціальна кислота – докозагексаєнова (ДГК). Вона належить до групи поліненасичених жирних кислот (ПНЖК) омега-3 і є своєрідним будівельним матеріалом. Її молекули, потрапляючи до організму, буквально вбудовуються у нервові клітини, клітинні мембрани зорової системи, нейромедіатори. Таким чином очі дитини розвиваються правильно, а нервові імпульси швидко та коректно надходять у мозок та обробляються нервовою системою.
Що роблять омега-3
Ці поліненасичені жирні кислоти не виробляються організмом самостійно, тому є незамінними. Отримати їх діти можуть тільки з їжі. До групи омега-3 входить докозогексаєнова кислота, необхідна для формування органів зору. Близько 70% очної сітківки людини складається саме з молекул ДГК. Не обійтися без неї і мозку, адже близько 40% його ліпідів – це теж ДГК. Молекули цієї кислоти вбудовуються в мембрани клітин і покращують їхню роботу: нервові імпульси проходять стабільно, клітини активні.
Якщо дитина отримує достатню кількість цієї жирної кислоти, у неї:
- активно синтезуються нервові медіатори головного мозку;
- високий рівень ферментної мікроциркуляції в очній сітківці;
- високий метаболізм тканин ока;
- добре працює слізна заліза, зволожуючи очі (це допомагає запобігти синдрому сухого ока, від якого страждають багато підлітків і дорослих);
- правильно формується сітківка, інші частини очної системи;
- своєчасно розвивається зоровий аналізатор, швидко передаються нервові імпульси;
- омега-3 кислоти захищають очі від запалень і стимулюють швидке загоєння при травмах або хворобах.
Якщо ПНЖК не вистачає
Нестача омега-3 кислот у раціоні негативно позначається на розвитку і збереженні дитячого зору. У дитини можуть затримуватися нервові імпульси, які проходять по очному нерву, неправильно розвиватиметься сітківка. Нерідко у дітей порушується колірне сприйняття, рогівка пересушується, а сітківка пошкоджується вільними радикалами. Високе навантаження на очі, яким «грішить» школа, при дефіциті омега-3 кислот може спровокувати розвиток офтальмологічних хвороб, аж до катаракти. У дитини можуть швидко втомлюватися очі, з’являються головні болі. Стає складно зосередитися, школяр не може повноцінно сконцентруватися на навчанні. Всі ці симптоми – тривожний дзвіночок про те, що омега-3 кислот організму не вистачає. Крім того, без них погіршується кровопостачання очей, що призводить до зниження гостроти зору. Не дивно, що за статистикою понад 30% дітей закінчують школу в окулярах.
Де взяти омега-3
У перші місяці життя діти на грудному вигодовуванні отримують ПНЖК з молока, а в дошкільному віці єдиним джерелом ДГК стає їжа. Омега-3 кислоти містяться в м’язах глибоководних риб, тому варто регулярно подавати на стіл рибні страви, уважно стежити за дитячим раціоном. Якщо можливості годувати школяра рибою немає, отримати омега-3 кислоти він може зі спеціальних дієтичних добавок і комплексів.
Достатня кількість ПНЖК, і особливо ДГК в організмі – це обов’язкова умова, щоб очі дитини були по-орлиному зіркими.