«А глаз, как у орла»: как сохранить зрение школьника

Картина, когда ребенка конфетами не корми, но дай «еще пять минуточек» поиграть на телефоне и планшете, знакома как минимум каждой второй маме. Иногда дети даже ночью, ложась спать, тянутся руками к гаджетам, просматривая видео или «гоняя» любимую игру в полной темноте. Если добавить к этому, что уроки, особенно зимой, приходится учить чуть ли не глубокой ночи при настольной лампе, а многие дети ходят в компьютерные школы или кружки – становится понятно, что нагрузка на зрение школьников – колоссальная. Привычные многим гаджеты, учеба при искусственном освещении, необходимость в школе быстро переводить взгляд с доски в тетрадь и обратно – все это не самым лучшим образом влияет на здоровье глаз.

Чтобы избежать неприятностей в будущем, стоит внимательно отнестись к детскому рациону. Для правильного формирования органов зрения и зрительной системы в целом ребенку необходима специальная кислота – ДГК. Она относится к группе полиненасыщенных жирных кислот омега-3 и служит своеобразным строительным материалом. Ее молекулы, попадая в организм, буквально встраиваются в ткани нервных клеток, клеточных мембран зрительной системы, нейромедиаторов. Таким образом, глаза ребенка развиваются правильно, а нервные импульсы быстро и корректно поступают в мозг и обрабатываются нервной системой.

Що робить омега-3

Ця поліненасичених жирних кислот не виробляється організмом самостійно, тому є незамінною. Отримати її діти можуть тільки з їжі. До групи омега-3 входить докозогексаеновая кислота, яка необхідна для формування очей. Близько 70% очної сітківки людини складається саме з молекул ДГК. Не обійтися без неї і мозку, адже близько 40% його ліпідів – це теж омега-3. Молекули кислоти вбудовуються в мембрани клітин і покращують їх роботу: нервові імпульси проходять стабільно, клітини активні.

Якщо дитина отримує достатню кількість цієї жирної кислоти, у нього:

  • активно синтезуються нервові медіатори головного мозку;
  • високий рівень ферментної мікроциркуляції в очній сітківці;
  • високий метаболізм тканин ока;
  • добре працює слізна заліза, зволожуючи очей (це допомагає запобігти «синдром сухого ока», від якого страждають багато підлітків і дорослі);
  • правильно формується сітківка, інші частини очної системи;
  • своєчасно розвивається зоровий аналізатор, швидко передаються нервові імпульси;
  • омега-3 захищає очі від запалень і стимулює швидке загоєння при травмах або хвороби.

Якщо ПНЖК не вистачає

Недолік омега-3 в раціоні негативно позначається на розвитку і збереженні дитячого зору. У дитини можуть затримуватися нервові імпульси, які проходять по очному нерву, неправильно розвиватися сітківка. Нерідко у дітей порушується колірне сприйняття, рогівка пересушується, а сітківка пошкоджується вільними радикалами. Високе навантаження на очі, якій «грішить» школа при дефіциті омега-3 може спровокувати розвиток офтальмологічних хвороб, аж до катаракти. У дитини можуть швидко втомлюватися очі, з’являються головні болі. Стає складно зосередитися, школяр не може повноцінно сконцентруватися на навчанні. Всі ці симптоми – «тривожний дзвіночок», що омега-3 організму не вистачає. Крім того, без цієї ПНЖК погіршується кровопостачання очей, що призводить до зниження гостроти зору. Не дивно, що, за статистикою, понад 30% дітей закінчує школу в окулярах.

Де взяти омега-3

У перші місяці життя діти на грудному вигодовуванні отримують ПНЖК з молока, але ще в дошкільному віці єдиним джерелом ДГК стає їжа. Омега-3 міститься в м’язах глибоководних риб, тому варто регулярно подавати на стіл рибні страви, уважно стежити за дитячим раціоном. Якщо можливості годувати школяра рибою немає, отримати омега-3 він може зі спеціальних добавок і комплексів.

Достатня кількість ПНЖК, і особливо ДГК в організмі – це обов’язкова умова, щоб очі дитини були по-орлиному зіркими.

Рубрики

Цікаві статті

Гіпермобільний синдром у дітей: принципи діагностики та лікування

Т.В. Марушко, О.Б. Герман, О.В. Олексенко Національна медична академія післядипломної освіти імені П.Л. Шупика, м. Київ, Україна SOVREMENNAYA PEDIATRIYA.2017.5(85):94-109; doi 10.15574/SP.2017.85.94 У статті узагальнено дані

Читати повністю »

Жирно-кислотний спектр крові та шляхи корекції його порушень у дітей раннього віку з харчовою алергією

О.Г. Шадрін, Г.А. Гайдучик ДУ «Інститут педіатрії, акушерства та гінекології НАМН України», м. Київ, Україна SOVREMENNAYA PEDIATRIYA.2016.1(73):111-115 Мета: дослідження жирно-кислотного спектра ліпідної фракції крові у

Читати повністю »

Читайте в рубриці

Форма обратной связи*

Всегда рады ответить на вопросы. Один из наших опытных экспертов охотно предоставит вам обратную связь в кратчайшие сроки.