Омега-3: здоров'я і молодість надовго
У дитинстві багато хто з нас мріяв про те, щоб швидше вирости: не потрібно буде вечорами вчити уроки, носити шапку, коли мама сказала, що холодно, ніхто не заборонить зробити модну зачіску або нафарбувати нігті яскравим лаком… Однак доросле життя вносить свої корективи: замість віршів і домашніх завдань – збори, звіти і безліч роботи, а головний біль і підвищений тиск стали постійними супутниками, імунітет не рятує ні шапка, ані шалик – будь-який протяг «вилазить» нежитем, герпесом або болем у суглобах. Стригтися доводиться не лише заради краси, а й щоб позбутися посічених тьмяних кінчиків, а лак використовувати тільки оздоровчий, що зміцнює нігті…
Якщо ця картина здається знайомою, не поспішайте сумно зітхати – мовляв, таке воно, доросле життя. Справа не у віці, а в тому, що організму не вистачає деяких речовин, а саме – поліненасичених жирних кислот омега-3.
Навіщо потрібні омега-3
До середини минулого століття вчені були переконані, що омега-3 ПНЖК необхідні тільки дітям. На той момент вже знали, що ці кислоти – незамінні, тобто організм не може виробити їх своїми силами. Однак їх важливість для дорослих усвідомили значно пізніше. Сьогодні вони входять до золотого десятку речовин, здатних подовжити молодість і зберегти здоров’я. Особливу увагу прийому омега-3 ПНЖК потрібно приділити після сорокарічного рубежу: з цього часу варто збільшити їх кількість у раціоні.
Натуральних джерел таких кислот небагато. Деяка кількість омега-3 міститься в рослинних продуктах (горіхах, рослинних оліях), проте активні форми ПНЖК є винятково в океанській рибі. У ескімосів і японців – тобто у завзятих «рибоїдів» – рівень серцево-судинних захворювань набагато нижчий, ніж у інших народів. А сучасні дослідження підтверджують: у людей старше сорока років, які їдять рибу не рідше одного разу на тиждень, ризик інфаркту знижується на 43%.
Кислоти омега-3 потрібні не тільки серцю, а й мозку – клітини нашого «розуму» практично на третину складаються з цих ПНЖК. Без омега-3 неможлива нормальна робота нервової системи. Крім того, ці кислоти дуже важливі для збереження гостроти зору і здоров’я очей.
Потрібні омега-3 й іншим органам: суглобам і хрящам, шкірі, нігтям і волоссю, репродуктивній системі. Доведено, що ці кислоти блокують поширення по організму ракових клітин і запобігають появі нових осередків хвороби.
Ознаки нестачі омега-3 ПНЖК
- «Погані» аналізи крові: висока в’язкість, підвищений рівень тромбоцитів.
- Високий рівень ліпідів, холестерину.
- Підвищений артеріальний тиск.
- Ослаблення пам’яті, зниження концентрації уваги. Складнощі із запам’ятовуванням нової інформації.
- Часті головні болі.
- Ослаблення зору, синдром сухого ока.
- Частий занепад сил, напади дратівливості або апатії, слабкості.
- Суха шкіра, що лущиться, алергічні висипання.
- Ламкі нігті і волосся.
- Ослаблений імунітет, регулярні хвороби.
- Запалення суглобів, зниження їх еластичності. Болі в суглобах.
- Депресії, нервові розлади.
Доведено, що люди, які регулярно вживають рибу, зберігають ясний розум до глибокої старості. У них знижується ризик старечої деменції (недоумства), хвороби Альцгеймера.
Омега-3 ПНЖК і коензим Q10 – солодка парочка
Щоб зберегти здоров’я міцним, одних кислот омега-3 може бути недостатньо. Важливу роль відіграє і коензим Q10, який знижує ризик інфаркту, послаблює напади стенокардії, захищає від тромбозу і нормалізує артеріальний тиск. Цей кофермент покращує стан ясен при пародонтозі і кровоточивості, знижує рівень цукру в крові. Він допомагає зберегти еластичність шкіри, необхідний для профілактики нервових розладів.
Доросле життя – це можливість і вміння приймати правильні рішення, піклуватися про здоров’я і думати про майбутнє. Саме тому варто задуматися – чи не час змінити свій раціон, додавши у нього рибні страви. Якщо це неможливо, то гідною альтернативою стануть спеціальні дієтичні добавки, що містять омега-3 ПНЖК, особливо «в дуеті» з коензимом Q10.